Rekrutacja

Zakończenie 70. Olimpiady Chemicznej

15 czerwca w Warszawie, w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, odbyło się uroczyste podsumowanie 70. Olimpiady Chemicznej połączone z obchodami jubileuszu olimpiady.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka w Szczecinie zdobyli 5 tytułów laureata – (ex aequo z Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie).

Nasi laureaci to:

- Wiktor Kępiński – absolwent klasy 4g, uzyskał tytuł laureata 2. miejsca, najlepsze wyniki w rozwiązywaniu zadań z chemii fizycznej oraz zadań laboratoryjnych w ramach 70.Olimpiady Chemicznej; zakwalifikował się do drużyny, która będzie reprezentowała Polskę na 56 Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (56. ICHO) w Arabii Saudyjskiej w lipcu 2024 r.

- Mateusz Żukowski absolwent klasy 4g uzyskał tytuł laureata 3. miejsca,

- Michał Siedlecki absolwent klasy 4g,

- Michał Jarecki uczeń klasy 3g,

- Nikodem Rogaczewski uczeń klasy 3g (najlepszy wynik z zadań z chemii nieorganicznej w ramach Chemicznej).

Finalistami tej olimpiady są też: Paweł Żurek 3g, Marek Lewandowski 4g, Wojciech Boguszowski 4h.

Opiekunem naukowym uczniów jest Pani Teresa Kołogrecka-Bajek.

Podczas zakończenia 70. Olimpiady Chemicznej naszym laureatom towarzyszyła Pani Dyrektor Joanna Behrendt.

Pobożniak po raz trzeci w top 20 Szkół Zwolnionych z Teorii

W czwartek, 23 maja 2024 r. świętowaliśmy spektakularny sukces młodzieży Pobożniaka, która w mijającym roku szkolnym zrealizowała aż 16. projektów społecznych. Oznacza to, że nasi uczniowie  podjęli się szesnastu inicjatyw, które realnie zmieniają świat na lepsze. Ponadto podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii zespół uczennic realizujących projekt „Dbaj o Zdrowie” zdobył w kategorii zbiórka charytatywna najważniejsze nagrody - Złotego Wilka, a także Srebrnego oraz Brązowego.

Sukcesy młodzieży dały naszemu Liceum zaszczytne 18. miejsce w Polsce w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii. Nasza szkoła znajduje się w tym Rankingu od trzech lat, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem, zwłaszcza że o miejsce w nim walczyło ponad 450 szkół z całej Polski. Młodzież nazywa Złote Wilki Zwolnionych z Teorii „społecznymi Oscarami”, ale nie tylko nagrody są tutaj istotne. Przede wszystkim młodzi ludzie zyskują poczucie sprawczości, wiarę, że warto podejmować inicjatywę i działać, że oni - tacy młodzi, a mogą zmieniać świat i dokonywać rzeczy, które dorosłym nawet nie przyszłyby do głowy. Cytując obecną podczas Wielkiego Finału Katarzynę Lubnauer, Wiceministrę Edukacji: „angażując się w projekty społeczne, młodzi ludzie zaczęli zmieniać polską szkołę, zanim my, dorośli zaczęliśmy to robić”.

Gratulujemy naszej młodzieży sukcesów i determinacji i czekamy na kolejne inicjatywy w nowym roku szkolnym.

 

Komunikat w sprawie zajęć opiekuńczo-wychowawczych 31 maja

Zajęcia wychowawczo-opiekuńcze w dniu 31 maja 2024 r. :

  1. M. Furman-Szyntor – godz. 11:00 - 12:30, sala A304 – Konsultacje z j. niemieckiego
  2. R. Borawski – godz. 08:00 – 09:30, sala B101 – Fakultety z informatyki
  3. I. Przybyłowicz – godz. 08:00 - 09:30, sala B103 – Konsultacje z informatyki
  4. B. Praczkowska – godz. 09:00 - 10:30, sala A413 – Konsultacje z biologii
  5. A. Radzik – godz. 12.00 – 13.30, sala B303 – Karykatura i rysunek satyryczny w historii - ćwiczenia z krytyki źródeł
  6. E. Ostapkowicz – godz. 09:00 - 10:30, sala A303 – Konsultacje z historii

Awans do finału Turnieju Debat Oxfordzkich IPN

27 marca br.  uczniowie klasy 2d: Michał Dziarkowski, Wojciech Frąckiewicz, Marcin Trzyna oraz Franciszek Zamiar wzięli udział w eliminacjach okręgowych IX Turnieju Debat Historycznych IPN, w którym zmierzyli się z trudną materią historii Polski XX wieku ujętą w formułę debaty oksfordzkiej. Debatując z uczniami innych szkół ze Szczecina i regionu, chłopcy wykazali się dużą wiedzą merytoryczną i wspaniałymi zdolnościami retorycznymi. Wszystko to sprawiło, że wygrali tegoroczną edycję Turnieju i będą reprezentować szkołę oraz cały region w zawodach centralnych, które odbędą się w Warszawie na początku roku szkolnego 2024/2025. Trzymamy mocno kciuki i życzymy kolejnego sukcesu.

Podsumowanie Konkursu Odyn

17 maja 2024 roku odbyła się w naszej szkole II edycja Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego z Elementami Wiedzy o Krajach Nordyckich ODYN, którego organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie przy współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Konkurs skierowany był dla uczniów szkół średnich województwa zachodniopomorskiego i miał na celu promowanie nauki języka angielskiego oraz zwiększenie świadomości o krajach nordyckich wśród młodzieży.

Konkurs stanowił jedno z wydarzeń towarzyszących Dniom Skandynawskim w Szczecinie, a patronat nad nim objęli:

  • Prezydent Miasta Szczecin
  • Zachodniopomorski Kurator Oświaty
  • Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Konsul Honorowy Szwecji w Szczecinie
  • Konsul Honorowy Finlandii w Szczecinie
  • Konsul Honorowy Królestwa Danii w Szczecinie
  • Konsul Honorowy Królestwa Norwegii w Szczecinie

Sponsorami konkursu i całego wydarzenia byli:

  • Rada Rodzicow II LO im. Mieszka I w Szczecinie
  • Stowarzyszenie Przyjaciół II LO im. Mieszka I w Szczecinie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Unity Line
  • TietoEVRY
  • Konsulat Honorowy Szwecji w Szczecinie
  • Konsulat Honorowy Królestwa Norwegii w Szczecinie
  • drukarnia Printgroup
  • wydawnictwo Macmillan
  • wydawnictwo Egis
  • wydawnictwo Oxford University Press

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród, na której obecni byli przedstawiciele instytucji patronujących. Laureatem I miejsca został Hubert Jaruzel z II LO im. Mieszka I w Szczecinie. II miejsce zajął Michał Życiński z V LO w Szczecinie, a III miejsce zajął Krzysztof Połowniak z XIV LO w Szczecinie.

Konkurs okazał się nie tylko doskonałą okazją do sprawdzenia umiejętności językowych, ale również poszerzenia wiedzy uczestników na temat kultury krajów nordyckich. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie dr Jordana Siemianowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Kamienie runiczne z Jeling”.

Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony uczestników konkursu jak i obecnych gości. Wierzymy, że ODYN już na stałe zagości w kalendarzu imprez towarzyszącym Dniom Skandynawskim w Szczecinie.

 

Matura 2024 dla absolwentów

Informacje dla absolwentów z lat poprzednich dotyczące matury 2024 znajdują się w zakładce "Dla uczniów" w podzakładce "Matura od 2015 r."