Projekty PASCH

Współpraca z Goethe-Institut w Warszawie

Dnia 13 stycznia 2023 roku pani Jolanta Jastrzębska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie,  oraz pani Julia Hanske, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie, podpisały umowę o współpracy w ramach programu PASCH, inicjatywy „Szkoły: partnerzy dla przyszłości” zrzeszającej 2000 szkół na świecie.

Siedem szkół, z których część współpracuje z Instytutem od wielu lat, oraz trzy nowe placówki - licea ogólnokształcące z Warszawy, Lublina i Szczecina - zgromadziły się w Ambasadzie Niemiec w Warszawie na uroczystym podpisaniu umów o współpracy z Goethe-Institut. Spotkanie, a wraz z nim znaczenie inicjatywy PASCH, nabrało szczególnego znaczenia dzięki obecności dr Thomasa Baggera, ambasadora Niemiec w Polsce. "Spotkania takie jak to nie tylko dają uczniom możliwość lepszego poznania języka, ale także przyczyniają się do lepszego zrozumienia między naszymi narodami" - podkreślił w swoim przemówieniu do gości zgromadzonych w sali im. Władysława Bartoszewskiego.

Również sama inicjatywa "Szkoły: partnerzy dla przyszłości" może pochwalić się niemałym sukcesem w ciągu 15 lat swojego istnienia. Co to jednak oznacza w praktyce? Festiwale teatralne, koncerty, konkursy fotograficzne, warsztaty ekologiczne, spotkania młodzieży, kursy języka niemieckiego, spotkania z rówieśnikami z krajów niemieckojęzycznych oraz dokształcanie i stypendia dla nauczycieli.

Dzięki programowi PASCH uczniowie naszego liceum mają możliwość nauki języka niemieckiego w innowacyjnych obszarach językowych, korzystania z materiałów dydaktycznych oraz rozwijania i pogłębiania wiedzy językowej i kulturowej. Ponadto co roku mają możliwość zdawania egzaminów językowych na różnych poziomach i skorzystania z rabatu dla uczniów szkół PASCH. Stypendia przyznawane są również na letnie kursy językowe w Niemczech.

Ale sieć PASCH w szkołach to coś więcej: to - jak zauważyła Karin Ende, kierownik działu językowego w Goethe-Institut w Warszawie - rodzina. Silne poczucie wspólnoty w trudnych sytuacjach spowodowanych skutkami wojny na Ukrainie. Dodatkowe fundusze umożliwiły wsparcie ukraińskich uczniów-uchodźców, zapewniając im przybory szkolne i książki, posiłki w szkołach oraz ukierunkowane warsztaty integracyjne.

Dr Thomas Gödel, kierownik działu językowego dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej, który przyjechał z Pragi, w swoim wystąpieniu dokonał trafnego porównania. Znaczenie słowa "Pasch" sięga XVII wieku i pierwotnie odnosiło się do szczęśliwego rzutu w grze w kości, w którym dwie lub więcej kostek mają taką samą liczbę punktów. W wielu grach PASCH prowadzi do zwycięstwa.  Dzisiaj PASCH jest synonimem wygranej dla uczestniczących szkół!

Koordynatorka PASCH
Wioletta Demkowicz-Wilczura