Informacje przedmiotowe

ODYN 2023

I WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO Z ELEMENTAMI WIEDZY O KRAJACH NORDYCKICH

10 maja 2023 roku odbyła się w naszej szkole I edycja Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego z Elementami Wiedzy o Krajach Nordyckich ODYN, którego organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie przy współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Konkurs skierowany był dla uczniów szkół średnich województwa zachodniopomorskiego i miał na celu promowanie nauki języka angielskiego oraz zwiększenie świadomości o krajach nordyckich wśród młodzieży.

Konkurs stanowił jedno z wydarzeń towarzyszących Dniom Skandynawskim w Szczecinie, a patronat nad nim objęli:

• Prezydent Miasta Szczecin
  • Zachodniopomorski Kurator Oświaty
  • Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Konsul Honorowy Królestwa Szwecji w Szczecinie
  • Konsul Honorowy Finlandii w Szczecinie
  • Konsul Honorowy Królestwa Danii w Szczecinie
  • Konsul Honorowy Królestwa Norwegii w Szczecinie

Sponsorami konkursu i całego wydarzenia byli:

• Uniwersytet Szczeciński
  • Rada Rodzicow II LO im. Mieszka I w Szczecinie
  • Unity Line
  • Breittner GmbH
  • TietoEVRY
  • drukarnia Printgroup
  • wydawnictwo Macmillan
  • wydawnictwo Egis
  • Konsulat Honorowy Królestwa Szwecji w Szczecinie
  • Konsulat Finlandii w Szczecinie

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród, na której obecni byli przedstawiciele instytucji patronujących. Laureatem I miejsca został Hubert Jaruzel z II LO im. Mieszka I w Szczecinie. II miejsce zajął Oskar Suchta z V LO w Szczecinie, a III miejsce zajęła Iga Wojsław z IX LO w Szczecinie. Gratulujemy!!!

Konkurs okazał się nie tylko doskonałą okazją do sprawdzenia umiejętności językowych, ale również poszerzenia wiedzy uczestników na temat kultury krajów nordyckich. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie dr Jordana Siemianowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Hva er typisk Norsk?” dotyczącym różnych aspektów kultury i życia Norwegów.

Wydarzeniu towarzyszył również Konkurs Plastyczny „Nordic Countries” dla uczniów II LO im. Mieszka I w Szczecinie, których prace mogliśmy podziwiać podczas gali wręczenia nagród. Do współpracy zaprosiliśmy też dzieci Przedszkola Publicznego nr 72 „Kraina Juliana Tuwima”, które wykonały flagi krajów nordyckich.

Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony uczestników konkursu jak i obecnych gości. Wierzymy, że ODYN stanie się imprezą cykliczną i na stałe zagości w kalendarzu imprez towarzyszącym Dniom Skandynawskim w Szczecinie.