Archiwum biblioteki i czytelni

„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – wystawa w bibliotece szkolnej

W związku z przypadającą 19 kwietnia 81 rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim pani Ewa Smólska włączyła Bibliotekę Pobożniaka do „Akcji Żonkile” organizowanej przez Muzeum Polin, w której wezmą udział uczniowie kasy 1d, 2c, 2d i 2e z opiekunami: panią Anetą Radzik i panią Edytą Ostapkowicz. Uczniowie przygotują papierowe żonkile, które będą rozdawane w rocznicę zrywu. Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa „Polacy Ratujący Żydów w Czasie II Wojny Światowej”. Wystawę przygotowali pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami na wybranych przykładach ukazują rodzaje i okoliczności pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej. Przedstawiona została pomoc zorganizowana (działalność „Żegoty”) oraz indywidualna, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami.