Archiwum biblioteki i czytelni

Konkurs na EXLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ II LO

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych p. Joanna Nicka organizuje konkurs plastyczny na exlibris biblioteki II LO. Regulamin konkursu oraz wszelkie informacje dostępne są w czytelni. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 listopada. Praca, która zajmie I miejsce, zostanie wykorzystana jako logo naszej biblioteki szkolnej.

Ekslibris - to graficznie opracowany znak własnościowy
z nazwą instytucji (bądź imieniem i nazwiskiem prywatnego właściciela). Rysunki te (ekslibrisy, znaki, logo) mogą przedstawiać widok biblioteki, miejscowość, w której biblioteka się znajduje, adekwatny do księgozbioru symbol lub inny znak kojarzony z biblioteką lub miejscem, np. szkołą.

Ekslibris zawiera najczęściej takie elementy, jak:

• łacińskie wyrażenie „ex libris” lub „exlibris”, co dosłownie znaczy: „z książek”, „z księgozbioru”(np. „ex libris Biblioteki Miejskiej” – „z księgozbioru Biblioteki Miejskiej”);
  • nazwę instytucji (właściciela)
  • grafikę nawiązującą do miejsca w którym znajduje się księgozbiór.

Przykładowe exlibrisy są do obejrzenia na wystawie w holu przy bibliotece.