II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie

Co warto czytać? - wrzesień 2019

WRZESIEŃ 2019 - propozycja pani Doroty Pawlonki-Szymkowiak
Powieść Youvala Noaha Harari
Homo deus. Krótka historia jutra

Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.
Tak będzie wyglądała nasza przyszłość! Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach. Śmierć to tylko problem techniczny. Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie? Czy ludzkość osiągnie szczęście? Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.Wojna to przeżytek. Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy? Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?

 Cyt. [za] http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4822753/homo-deus-krotka-historia-jutra

Co warto czytać - marzec 2021

MARZEC 2021 - propozycja pani Marty Klinowskiej
Powieść Johna Irvinga,
Regulamin tłoczni win

Sierociniec prowadzony przez doktora Wilbura Larcha to nietypowa placówka. Kobiety przyjeżdżają tu, żeby urodzić i zostawić niechciane dzieci lub poddać się zabiegowi przerwania ciąży. Jest to zarazem dom Homera Wellsa, który po kilku nieudanych próbach zamieszkania z rodziną zastępczą postanawia zostać w ośrodku i kształcić się pod okiem ukochanego opiekuna. Jednak przyjazd dwójki młodych ludzi wszystko odmieni. Da początek dramatycznej inicjacji, która pozwoli chłopcu w pełni ukształtować swoją osobowość i pogląd na świat.

Cyt. [za] https://lubimyczytac.pl/ksiazka/258575/regulamin-tloczni-win

Co warto czytać - luty 2021

Luty 2021 - propozycja pani Ewy Taczek
Książka Radosława Kotarskiego
Włam się do mózgu

„Co jeśli większość metod, których w młodości i dorosłym życiu używamy do uczenia się wiedzy i umiejętności jest kompletnie bezużyteczna? Dlaczego pamiętamy tak mało informacji ze szkoły? Czas to zmienić!

Radek Kotarski wziął pod lupę setki naukowych artykułów i książek, a następnie przeprowadził na sobie serię eksperymentów, aby sprawdzić przeróżne metody uczenia się. Wszystko po to, aby wytypować skuteczne techniki, za pomocą których można w nowoczesny i przyjemny sposób zdobywać wiedzę. To one będą prawdziwymi wytrychami, którymi włamiemy się do naszych mózgów! W końcu przez całe życie mieliśmy i mamy jeszcze sporo do zapamiętania.”

Cyt. [za] https:// lubimyczytac.pl/ksiazka/4807284/wlam-sie-do-mozgu

Co warto czytać - styczeń 2021

Styczeń 2021 - propozycja pani Ewy Smólskiej
Powieść Charlotty Link
Czas burz
„Czas burz” to pierwszy tom wielopokoleniowej sagi, która opowiada o niezłomnej sile charakteru kobiet z rodziny Dombergów. Każda z nich musi się zmierzyć z przeciwnościami losu, trudną miłością i własnym słabościami [...] Osiemnastoletnia Felicja wiedzie spokojne życie w rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. Dumna i uparta dziewczyna nie interesuje się światem polityki, do którego mimowolnie wprowadza ją jej przyjaciel Maksym. Między młodymi rodzi się uczucie, ale chłopak marzy, by poświęcić swoje życie dla socjalistycznych ideałów. Dlatego odrzuca Felicję i opuszcza Prusy, aż w końcu trafia do ogarniętej rewolucją Rosji.”
Cyt. [za]
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4906400/czas-burz

Co warto czytać? grudzień 2020

Grudzień 2020 - propozycja pani Anny Domżalskiej
Książka Joanny Bator, Waldemara Bawołka i in. 
Nadzieja

„Akcja charytatywna „NADZIEJA” narodziła się z potrzeby serca. Z niepewności, niepokoju, współodczuwania, potrzeby niesienia wsparcia i realnej pomocy. Z uświadomienia sobie, że pandemia jest czasem próby dla naszego człowieczeństwa i umiejętności bycia razem, ale też bycia dla siebie – w rodzinach, w pracy, w sąsiedztwie, w Polsce.[…]

Wydawnictwo Agora postanowiło wydać książkę „Nadzieja” – do współpracy zaproszono polskich pisarzy, reporterów i poetów. Poniżej znajdziecie. Na publikację złożyło się czterdzieści tekstów (opowiadań, reportaży, wierszy oraz jeden komiks) – przeróżnych, znakomitych literacko, poruszających.

Cyt. [za] https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4928911/nadzieja

Co warto czytać? listopad 2020

listopad 2020 - propozycja pana Artura Stróżyńskiego
KSIĄŻKA ks. Manfreda Uglorz’a –  „Bóg i Człowiek”.
Powołanie i przeznaczenie człowieka w teologii apostoła Pawła


Książka „Bóg i człowiek. Powołanie i przeznaczenie człowieka w refleksji teologicznej apostoła Pawła” jest owocem badań nad teologiczną spuścizną apostoła Pawła. Sięga w przeszłość, w jego czasy, myślenie i działalność misyjną. Pisma Pawła są źródłem poznania początków chrześcijaństwa, powstania i rozwoju Kościoła, genezy, fundamentu i treści wiary tych, którzy niezależnie od epoki, w której żyją, odpowiedzieli na wezwanie Jezusa: „Pójdź za mną!”.

Apostoł opisuje sytuację człowieka znajdującego się między mocą grzechu a zbawczą wolą Boga . […] Chrześcijanin żyje w napięciu pomiędzy „już” a „jeszcze nie w pełni”, z którego wynika imperatyw etyczny. Wolność jest przeto darem, lecz także zadaniem. Paweł pisze: „Chrystus wyzwolił nas” i napomina: „Stójcie niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli”.

Cyt. [za] https://www.warto.com.pl/produkt/bog-i-cz-owiek/